Мени
world press freedom day metamorphosis EN

Светски ден на слободата на медиумите, 3 мај 2017

Метаморфозис го честита 3 мај, Светскиот ден на слободата на медиумите, на сите оние кои се борат за слободата на изразувањето и ги бранат човековите права насекаде низ светот.

Повеќе
logo-meta-mk

СЕММ оцени како основани 9 жалби на Фондацијата „Метаморфозис“

Советот за етика во медиумите во Македонија (СЕММ), вчера на 6 април, донесе 9 одлуки по исто толку жалби поднесени од страна на Фондацијата „Метаморфозис“, при што сите жалби беа оценети за основани.

Повеќе
wsa_logo_2015_rgb-600x310

Пријавете се на Наградата на Светскиот самит 2017

Метаморфозис ги повикува заинтересираните кандидати од Македонија да пријавуваат свои мобилни или веб апликации, кои може да бидат номинирани за учество на Наградата на Светскиот самит 2017 (WSA). Временска рамка: Од 4 април до 15 јуни: Регистрирање на апликацијата на ...

Повеќе
logo-meta-mk

Демант: „Метаморфозис“ не организира протести!

Тврдењата објавени на 21 март 2017 г. од страна на медиумите „Дневник“, ТВ „Нова“ и „Вечер“, припишани на Михајло Маневски, за каква било поврзаност на Фондацијата „Метаморфозис“ со насилство, претставуваат груба манипулација и искривување на вистината

Повеќе
nevldini-pres-860x662

122 граѓански организации побараа поддршка од граѓаните, институциите и од Владата

На денешната прес-конференција, 122 граѓански организации под мотото „Мора да го заштитиме граѓанското општество во Македонија“ побараа поддршка од граѓаните, од институциите и од сегашната и од идната влада поради нападите врз граѓанското општество во последниот ...

Повеќе
pres_protiv_lagite-12

„СОС“ и неговите налогодавачи не можат да го замолчат слободоумното граѓанско општество

Ние, граѓанските организации кои сме цел на постојани оркестрирани напади на досегашната власт и нејзините послушници, уште еднаш бараме јавно извинување и повлекување на сите лаги, клевети и дезинформации за нашата работа, изнесени од страна на таканаречената граѓанска ...

Повеќе
meta_thumb

Демант на лагите искажани од СОС за Фондацијата „Метаморфозис“

Средствата на „Метаморфозис“ никогаш не биле и нема да бидат користени за активности на која било политичка партија. Ваквите конструкции и манипулации имаат цел да ја дефокусираат јавноста од вистинските проблеми и да го нарушат угледот на „Метаморфозис“ и на целиот ...

Повеќе
usaid-cep-logo

Проект на УСАИД за граѓанско учество: Барање за апликации за грантови за стратешка поддршка

Проектот на УСАИД за граѓанско учество поканува граѓански организации (ГОи) во Македонија да аплицираат за Грантови за стратешка поддршка (ГСП). Проектот за граѓанско учество е петгодишна програма финансирана од УСАИД, која придонесува во постигнувањето на две цели: (1) ...

Повеќе
image001

Потребна е одлучна борба против корупцијата

Ние, граѓанските организации од Платформата за борба против корупција по повод 9 декември Меѓународниот ден за борба против корупцијата се придружуваме кон глобалната кампања на Обединетите Нации под мотото „Обединети против корупцијата”. Во периодот кој следи, има ...

Повеќе
east-west-management-institute

Оглас за работа: Хонорарен ИТ консултант

Ист Вест Менаџмент Институтот во Скопје има потреба од хонорарен ИТ менаџер за да намести и одржува мала канцелариска компјутерска мрежа.

Повеќе