Мени
oer logce transparentno

Апел до Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје по повод објавувањето на Правопис на македонскиот јазик

Минатата недела беше промовиран новиот „Правопис на македонскиот јазик“ од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје, кој е достапен за купување во печатена верзија. Со оглед на тоа дека се работи за образовно средство изработено со јавни пари, постои ...

Повеќе
dolg-pat-do-przino

„ДОЛГИОТ ПАТ ДО ПРЖИНО: ПРВО РЕФОРМИ ПОТОА ИЗБОРИ!“

Анализа на достигнувањата од Договорот од Пржино   На денешниот брифинг за новинари, одржан во 11 часот, во ГЕМ клубот во Скопје, беше презентирана анализата „Долгиот пат до Пржино: Прво реформи потоа избори!“, подготовена од Македонскиот центар за европско образование, ...

Повеќе
flag_yellow_low

Бараме да се спроведат вистински реформи за фер и слободни избори!

До: Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер; Потпретседателката на Европската комисија и висока претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини; Делeгација на ЕУ во Македонија; Пратеници во Европскиот парламент; ...

Повеќе
flag_yellow_low

За граѓаните на Македонија најважно е изборите да бидат фер, слободни и демократски!

До: Еврокомесарот за проширување и соседска политика – Јоханес Хан; Делeгација на Европската унија во Македонија; Пратеници во Европскиот парламент; Раководителот на Сениорската експертска група – Рајнхард Прибе; Мисијата на ОБСЕ во Скопје; Амбасадите на сите ...

Повеќе
cropped-gv-advocacy-badge-full-resolution-print-620x191

Заедницата Global Voices ги поддржува мароканските поборници за слободно изразување

Заедницата Global Voices бара правда за седум поборници за слободно изразување, кои се соочуваат со судење во Мароко поради нивните залагања и активности. Седумте поборници се залагаа за одбрана на човековите права, од властите бараа да бидат одговорни пред јавноста и да го ...

Повеќе
test caption

ИФЕКС го одбележува 2 ноември со кампања „Не за неказнивоста!“

Меѓународниот ден за ставање крај на неказнивоста е клучен момент за подигање на глобалната свест за влијанието на неказнивоста врз слободата на изразување и за мобилизирање акција за правда.

Повеќе
11219308_896042290537786_4438400716744831287_n

Ministry of Data со повик за Отворени податоци

Предизвикот е да се развие MIT лиценцирана алатка врз база на отворени податоци, која ќе биде јавно достапна и ќе им помогне на граѓаните подобро да ја надгледуваат работата на владата.

Повеќе
Popis-Vednas-share-image-400x400-280x250

Граѓанска реaкција: Груевски нема кредибилитет да спроведе попис

Премиерот во оставка, Никола Груевски, во петокот, во Собранието најави дека неговата влада има намера да спроведе попис на населението и дека до крајот на годинава ќе биде набавен софтвер кој ќе овозможи електронско поврзување на матичните евиденции за пописот да биде во ...

Повеќе
scoda1

Резултати од конкурсот за проекти поврзани со отворени податоци

На конкурсот се јавија дванаесет граѓански организации со исто толку проектни идеи, а беа одбрани за финансиска поддршка четири: ИКТ за промени, Коалицијата „Сите за правично судење“, ЗИП институт и ИРРЗА

Повеќе
Platforma_Logoa

ПОВТОРЕН ПОВИК ДО ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО И ДРУГИТЕ НАДЛЕЖНИ ИНСТИТУЦИИ ЗА ПОЕФИКАСНО И ПОТРАНСПАРЕНТНО ПОСТАПУВАЊЕ

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата уште еднаш упатува повик до Јавното обвинителство за поефикасно и потранспарентно постапување по прашањата кои се однесуваат на наводните злоупотреби, незаконитото постапување, корупцијата и ...

Повеќе