Мени
featured roadmap vishegrad

Покана за финална конференција на АКТИОН СЕЕ Вишеград: Патот кон добро владеење

Како гости говорници ќе присуствуваат Н.Е. Д-р Кристине Д. Алтхаузер, амбасадорка на Германија во Македонија, Н.Е. Г-н Јацек Мултановски, Амбасадор на Полска во Македонија, претставници на партнерите во проектот од Вишеградската група: Чешка, Словачка, Унгарија и Полска, како...

Повеќе
esociety featured

Се одржа меѓународната конференција „Е-Општество“ на тема проверка на факти и влијанието на новите технологии врз новинарството

Поддржувајќи го Сервисот ние поддржуваме независно, кредибилно и точно новинарство, како и новинарство базирано на факти и на почитување на новинарските стандарди, рече директорот на мисијата на УСАИД во Македонија, Џејмс Стајн

Повеќе
e-society-slide

Најава: Меѓународна конференција е-Општество.мк – Проверката на факти и влијанието на новите технологии врз новинарството

Во име на организациониот одбор, имаме чест да Ве поканиме да земете учество на Дванаесеттата меѓународна конференција е-Општество.Мк која оваа година е на тема „Проверката на факти и влијанието на новите  технологии врз новинарството“. Конференцијата ќе се одржи на 31 ...

Повеќе
20161227_151114

Се оддржа meet-up за подготовка на конференцијата Е-општество

NetSquared Balkans (Фондацијата Метаморфозис) го организираше првиот meet up “Влијанието на технологиите во новинарството” посветена на НВО претставници и новинари, на 27.12.2016, вторник. Овој meet up имаше за цел да ги презентира сите теми кои беа најавени за 12та конференција “Е-Society”, ...

Повеќе
global_454855897

Најава за meet up: “Влијанието на технологиите во новинарството”

Во вторник (27.12.2016), со почеток во 15:00 часот, во просториите на Фондацијата Метаморфозис, NetSquared Balkans (Фондацијата Метаморфозис) го организира првиот meet up “Влијанието на технологиите во новинарството” посветена на НВО претставници и новинари. Овој meet up е најава на 12та ...

Повеќе
15178236_10154695504331873_1349393247446178312_n

Се одржа средба во Скопје за предизвикот Ministry of Data

Два тима што ќе учествуваат на предизвикот ќе освојат менторски шеми по своја мерка и парична награда од 2.500 американски долари. Исто така е предвидена и специјална награда од дополнителни 2.500 американски долари за најдобри визуелизации/аналитики, мобилни апликации и ...

Повеќе
photo

Ministry of Data Meetup во Скопје

Ministry of Data во соработка со Фондацијата Метаморфозис ве покануваат на Мinistry of Data meetup во Скопје, кој ќе се оддржи на 24.11.2016 со почеток во 17:00 часот, во Цреша бар! Кликнете тука за да го пријавите вашето учество на овој meetup. Што е Ministry of Data? Ministry of Data е регионален предизвик за ...

Повеќе
15129760_10211106551689669_17217900_n

Панел дискусија за ООР во рамките на „Граѓански иницијативи за промена на закони“

На 15 ноември, со почеток во 11.00 часот, во ЕУ Инфоцентар во Скопје, се одржа панел дискусија на тема: „Граѓански иницијативи за промена на закони“. Оваа панел дискусија е дел од проектот Граѓаните во Собранието, имплементиран од Вестминстер фондација за демократија и ...

Повеќе
dsc_9871

Спојувањето на учениците со технологијата резултираше со создавање мобилна апликација

Викендот на 5 и 6 ноември, Катедрата за информатика во соработка со Фондацијата Метаморфозис организираше дводневен хакатон на кој учествуваа средношколци од Битола и Кичево. Хакатонот беше дел од Европската недела на кодирање и продолжение на настанот Code4MK. Целта на овој...

Повеќе
dsc_8003

Code4MK ги доближи учениците повеќе до технологијата

Code4MK настанот кој се одржа во Битола на 17.10.2016, во Тетово на 18.10.2016 и во Кичево на 19.10.2016 имаше за цел да ја одбележи Европската недела на кодирање и да ги доближи учениците од средните училишта побиску до технологијата, односно да можат да ги применат сите досега научени ...

Повеќе